Projev Grety … před sedmdesáti lety

23. 09. 2019 10:35:18
Soudruzi a soudružky, jsem Greta, vaše nová představitelka zelené politiky. A Greta znamená, že plán ochrany ovzduší se bude plnit nejméně na 120 procent!

.
(Je 25. 2. 1948 a právě probíhá sjezd ÚV ZSČ, coby Ústředního výboru Zelené strany Československa. Pozvaná Greta přichází k řečnickému pultíku se sedmnácti mikrofony).

Soudruzi! Pravě se vracím z OSN a soudruzi z OSN naše požadavky a návrhy přijali a pověřili mě vedením a rekonstrukcí naší politiky v zájmu ochrany prostředí!
(potlesk a výkřiky ‚hurá‘)

My teď budeme dělat tak, jak se to má a jak je to správné, aby to bylo tak, jak to má být. S popírači klimatické změny už se nebudeme párat, soudruzi! Měli čas na to, aby pochopili, ale neučinili tak. Teď už je pozdě a vítr klimatické revoluce tyhle ztroskotance odvane na smetiště dějin, soudruzi! Oni tvrdí, že se nic neděje, že žádná klimatická změna není. Chtějí si dál žít podle svého a jezdit si svým osobním autem v soukromém vlastnictví, a to my jim zatneme tipec! Jestli si tohle někdo myslí, tak ať si to radši nemyslí! S takovými my uděláme krátký proces, soudruzi! Ať si tihle znečišťovatele a revizionisti nemysli, že je neznáme! My je známe! Skoncujeme s nimi, ale i s kapitalistickými imperialisty, soudruzi, co si za špinavé dolary kupují odpustky na oxid uhličitý a klidně dál znečišťují a vykořisťují!

Přejde je smích, ty zaprodance! My tento svůj boj povedeme bez ohledu na oběti, houževnatě, cílevědomě, do té doby, až jejich panství bude smeteno. A já vám říkám, soudruzi, že toto je jenom začátek! Změna přichází, ať se jim to líbí, nebo ne!
(silný, dlouhotrvající potlesk, Greta upíjí na pultíku připravený džus - bio).

Soudruzi! Je nutné učinit okamžitá opatření. A já vám říkám, že první co se bude muset poroučet je ÚV. Ano, ÚV je centrem všeho zla. My ÚV zakážeme!
(šum a neklid v sále, zejména v první řadě sedící členové předsednictva ÚV ZSČ jsou šokováni a dívají se ustrašeně na sebe. Nejvíce vyděšen je druhý místopředseda ÚV soudruh Červený, který nejen že se nevhodně jmenuje, ale na kterého navíc minulý týden přišlo občanské upozornění z místa bydliště, že v jeho domácnosti byla minulý týden použita nejméně dvě plastiková šťourátka do ucha a jedno brčko, a který to tudíž má nahnuté. Ke Gretě přistupuje z levé strany pultíku asistent a něco jí šeptá). Chci říci SUV, ano, SUV zakážeme (uklidnění v sále, souhlasné přikyvování zejména z první řady, kde je patrné uvolnění).

Dále zakážeme výrobu elektřiny z jakýchkoliv jiných zdrojů než námi schválených obnovitelných! Toto bude s okamžitou platností od prvního ledna příštího roku - a žádné ale! Víme, soudruzi, že někteří zpátečničtí vědci, zejména fyzikové, tohle zpochybňují a tvrdí, že to nejde. Zdůvodňují to tu nedostatečnou infrastrukturou, onde nějakými fyzikálními zákony o přenosu a uchování energie, ale já vám říkám, soudruzi, že nás tihle fyzikové s těmi svými přírodními zákony už dlouho srát nebudou! Buď pochopí kde je jejich místo a jaké fyzikální zákony my potřebujeme, nebo je postihne revoluční spravedlnost, soudruzi! Ať si nemyslí, že nás zastaví. Kdo seje vítr, sklízí bouři! Barikáda má jen dvě strany a kdo nejde s námi, jde proti nám!
(mohutný potlesk)

Každého kulaka co nehledí na uhlíkovou stopu hovězího dobytka a odmítne zlikvidovat stáda, zlikvidujeme my! Zavedeme rovněž uliční výbory, soudruzi, které nám budou hlásit ignoranty grilující steak na dřevěném uhlí a kteří tak pro vlastní potěchu znečišťují ovzduší nám všem. A já vám říkám, že s těmi zatočíme, že se budou divit!

Soudruzi - ochraně životního prostředí třikrát hurá!

(frenetický potlesk vstoje, nadšení nezná mezí, ‚hurá‘ se křičí ne třikrát, ale desetkrát, stokrát. Greta sbírá si poznámky, při odchodu praví k pobočníkovi „Tak já teď jdu, a vy tady zatím budete dávat pozor a zítra mi budete hlásit, který z těch mizerů přestal tleskat jako první“).

.


Poznámka autora: no tak teď už doblbneme. Ono to celkem stačí. Ale nějak mi to nedá a proto teď pozor, soudruzi, kontrolní otázka: kdo je autorem následujících citátů:

1: Přejde vás smích! My tento svůj boj povedeme bez ohledu na oběti, houževnatě, cílevědomě, do té doby, až vaše panství bude smeteno!

2: Těm, co se nás bojí, vzkazuji: toto je jenom začátek! Změna přichází, ať se vám to líbí, nebo ne!

Jeden citát pochází od Grety ze září roku 2019. A jeden z nich pronesl Klement Gottwald na půdě parlamentu v prosinci 1929.

Poznáte, kdo řekl který?

Autor: Petr Macháček | pondělí 23.9.2019 10:35 | karma článku: 41.84 | přečteno: 2251x

Další články blogera

Petr Macháček

Rok a kousek za smrt - dost hustá spravedlnost

Už jsem žral ledacos, ale aby dva vrazi dostali za zabití 22-letého kluka rok a kousek, tak to je dost i na mě.

17.5.2019 v 15:12 | Karma článku: 39.21 | Přečteno: 1693 | Diskuse

Petr Macháček

Hlášení Rádia Jerevan – Zákaz seriálu Bob a Bobek a další zprávy

Rádio Jerevan dnes opět přináší aktuální zprávy z domova i ze zahraničí, zaručeně pravdivé a objektivní, jako ostatně vždy.

6.12.2018 v 11:42 | Karma článku: 43.11 | Přečteno: 4939 | Diskuse

Petr Macháček

Hlášení Rádia Jerevan – Novičok novičokového typu a další zprávy

Rádio Jerevan dnes opět přináší aktuální zprávy z domova i ze zahraničí, zaručeně pravdivé a objektivní, jako ostatně vždy.

6.6.2018 v 9:15 | Karma článku: 35.03 | Přečteno: 1139 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Zde by měly kvést růže...

Přesně si vzpomínám na dobu, kdy ve mně název knihy - Zde by měly kvést růže.., rozezníval struny touhy objevovat život a s pokorou pak přijímat i fakt, že zde, bohužel, jenom růže nekvetou...

13.11.2019 v 16:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Arogantní Járo Slávik velmi ublížil jednomu člověku

Při posledním vysílání Tv Prima Česko-slovensko má talent vyhodil Járo Slávik arogantně jednoho zpěváka, který je autorem jak svých textů, tak i hudby. Jeho slova se derou z duše ven tak, jak je uslyšíte. Mají svojí příčinu.

13.11.2019 v 15:44 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 309 | Diskuse

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 371 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Tak mi přišlo na mysl

Občas ve snu, občas uprostřed práce, debaty, procházky, mne něco napadne. Někdy si vzpomenu a zapíšu do notýsku. Pak někdy zapíšu i do svého webového glosáře.

12.11.2019 v 21:14 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 134 | Diskuse

Lucie Hejnalová

Jsem z minulého století a jsem za to ráda

Onehdy měl syn mé partnerky nějaké dotazy ohledně druhé světové války. My jsme odpověděly. Další otázka mě dostala. Vy si to pamatujete? Neptal se na paměť, ale na to, jak jsme staré. Jak to má mladý s matikou tady řešit nebudu.

12.11.2019 v 18:12 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 946 | Diskuse
Počet článků 42 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1296

Ani novinář a ani spisovatel, ale člověk co ho psaní baví a potrpí si na to, že bere vážné věci převážně nevážně. Za vzor si beru přesné a zaručeně pravdivé zprávy Rádia Jerevan.

Najdete na iDNES.cz