Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Já Crocuta crocuta, aneb Hyena Majoritní Ošklivá, skvrnitá

13. 06. 2017 10:14:46
Mám už plné zuby článků, v nichž jsem jakožto příslušník tzv. majoritní společnosti označen za univerzálního původce všeho zla a bídy Romů.

.

Nevím, zda je množství pozitivních článků o Romech z poslední doby koordinovanou kampaní sdělovacích prostředků, či zda je to náhoda, a je mi to i dost ukradené. Nepřijatelné pro mě však je, když jsem v nich jakožto příslušník tzv. majoritní společnosti naznačen býti univerzálním viníkem toho, že se Romům špatně žije.


Nebudu psát o mnohokrát opakovaných a povšechně neúspěšných pokusech o integraci Romů do společnosti. V tomto ohledu již bylo řečeno vše, co při současné úrovni svobody slova a s ohledem na rizikovost tohoto tématu řečeno být může. Už i tak se množství komentátorů a kolegů blogerů vystavuje riziku, že budou nařčeni z rasismu, a za prosté konstatování pravdy, že to s tou integrací zase jednou nevyšlo, pak podle práva potrestáni.

Poslední dobou čtu v různých médiích téměř až seriály reportáží, z nichž přímo kape ublíženost romského etnika vůči majoritní společnosti. Z daní Gadžů sice Romové dostávají své tolik oblíbené sociální dávky, přesto však jsou jimi Gadžové považováni za jakési systémové nepřátele v první linii. S tím se, jak se zdá, momentálně nedá nic dělat. Změna mentality by byla dlouhodobá záležitost a musela by k ní být vůle. Ta na obou stranách, po pravdě řečeno, dost chybí. Proč však novináři tyto rozdělující nálady ještě podporují, to mi skutečně zcela uniká. Z jakého důvodu má autor článku tohoto typu potřebu stylizovat Romy do pozice utlačovaných, z nás obyčejných lidí pak beztrestně dělat hyeny, které za to všechno můžou? Jednak je to lež, a jednak to změně v přístupu Romů vůči Gadžům (a opačně) dokonale brání. Být Romem z vyloučené lokality a přečíst si některý z článků od pana Bangy z posledního týdne, jásal bych. Ujistil bych se, že jsem já ten chudák a dokonale by mě to utvrdilo v přesvědčení, že za můj svrab mohou bez výjimky ty bílé skety, co bydlí v domcích za zatáčkou.

Nepředpokládám, že toto je cílem. Tedy alespoň doufám, že není. A proto nechápu, jaké jiné pozitivum z takových článků plyne. Jestli jsou psány na objednávku aktivistů typu Hate Free Culture, či zda vznikají z osobního přesvědčení autora, nebo jsou za tím nějaké úplně jiné důvody. Ale to není tak docela podstatné. Podstatné je, že soužití mezi Gadži a Romy rozhodně nijak kladně neovlivní. Už teď je společnost úspěšně rozdělena na „my“ a „oni“, a dalšího šťourání tudíž netřeba.

Odmítám zcela zásadně, abychom my, majoritní společnost, byli v těchto příspěvcích plošně označováni za viníky a původce problémů v životech Romů v naší společné vlasti. Nic takového necítím a ani nic proti Romům nečiním, a spolu se mnou jak věřím i drtivá většina ostatních. A tak když se dočtu, že Romy nenávidíme, že nejvíce nenávistné příspěvky v diskusích se týkají Romů, že jsou dokonce nenávistnější než názory proti migrantům, a že jsme jako obecná společnost rasistická a odporná, tak mě to uráží.

Autoři těchto statistik by si totiž měli přiznat, v jakých sovislostech a v jakých rubrikách se tyto komentované články vyskytují. Mohu jim přitom i poradit: na Technetu v rubrice Věda a vesmír se články o Romech nenachází. Zato v rubrice Krimi jsou podobné zprávy k vidění obden. Pakliže je tedy 8 z 10 článků o Romech zařazeno v Krimi a ty dva zbývající v Krajích se týkají vybydlených a zničených sídlišť v Ústí nad Labem či Chomutově, jak si proboha aktivisté v Hate Free a spol. představují, že na to lidi asi tak budou reagovat? Jsou tyto záporné reakce skutečně nějakým důkazem naší nenávisti vůči Romům jako etniku, či je to jen prostá a přirozená reakce na obsah článku a nenávist je nám účelově podsouvána? Budou se hrubě nenávistné reakce vyskytovat pod článkem o romském lékaři, který unikátním postupem operace vrozené srdeční vady zachránil život desítkám dětí? To asi těžko, že? Jenže kladné reakce, to by se těm povedeným statistikům nehodilo do krámu. Takže se vyhodnocování reakcí provádí pod článkem o nehodě vlaku, ke které došlo poté, co tři jasně rozeznatelní ‚mladíci‘ ukradli měděný kabel od zabezpečovacího zařízení. Poté se s potěšením konstatuje, že jsou tyto reakce veskrze záporné a tudíž náš rasismus a nenávist dokazující, no tak sláva, zas to vyšlo.

Osobně dovedu pochopit, že vzejít z vyloučené lokality v Chanově a vypracovat se až nahoru je jistě těžší, než narodit se do akademického prostředí na Hanspaulce. Dalo by se jistě říci, že si Romové tu lokalitu vyloučili sami, a byla by to také pravda. Přesto by však jistá podpora těm Romům, kteří by se o toto třeba objektivně snažli, by vůbec nebyla od věci a nebyla by podle mě ani nijak záporně přijímána. Nicméně odůvodnit problémy té většiny Romů jenž se o nic takového nesnaží tím, že nějací rádoby lidskoprávní aktivisté hodí odpovědnost za vše špatné na majoritní společnost a obviní jí z plošného rasismu, načež pak tito samí natáhnou ruku pro státní příspěvky které na ně my odsouzeníhodní ze svých daní platíme, to prostě musí skončit.

A co si z toho beru já osobně? Inu, jak tak stále poslouchám kterak jsme zlí a oškliví, postupem času dospívám k závěru, že přece jen i já nejspíš trpím nějakou zvláštní podformou rasismu. Tahle podivná podforma se projevuje zejména tak, že pracující a slušný Rom od vedle ve mně naprosto žádné negativní reakce nevzbuzuje. Když však potkám v Českém Brodě za nádražím po setmění cikána v teplákách Adidas jak tam tlačí dvoukolák s naloženým měděným okapem, tak - přiznávám se - mě v první okamžik skutečně nenapadne, že je to stavební klempíř a ten okap jede v rámci svého výkonu práce opravovat. Napadne mě, že ho někde šluknul, a je na cestě do sběrny. Protože pak na takového podařeného týpka zavolám policii, stávám se rasistou. Zavolal bych je sice v této situaci i na „bílého“, ale to se v téle podformě nepočítá.

Jo, a taky začínám chápat hyeny. Ty k té své nepěkné pověsti také přišly jak slepé k houslím.

Autor: Petr Macháček | úterý 13.6.2017 10:14 | karma článku: 25.51 | přečteno: 521x

Další články blogera

Petr Macháček

Hlášení Rádia Jerevan – Rimini v seznamu UNESCO, Omladíci a další zprávy

Rádio Jerevan dnes opět přináší aktuální zprávy z domova i ze zahraničí, zaručeně pravdivé a objektivní, jako ostatně vždy.

4.9.2017 v 8:57 | Karma článku: 33.76 | Přečteno: 789 | Diskuse

Petr Macháček

Hlášení Rádia Jerevan – Nový živočišný druh ‚Tigročka‘, a další zprávy

Rádio Jerevan dnes opět přináší aktuální zprávy z domova i ze zahraničí, zaručeně pravdivé a objektivní, jako ostatně vždy.

6.3.2017 v 11:30 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 710 | Diskuse

Petr Macháček

Jak jsem nexenofobně větral.

Převaloval jsem se takhle v chladné předsilvestrovské noci doma, stížen chřipkou. A nespaje řekl jsem si, že vyvětrám. Zima nezima.

1.1.2017 v 15:38 | Karma článku: 30.57 | Přečteno: 1288 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Iva Apanasenková

Váš syn bude právník!

Normálně by mě toto sdělení potěšilo. Třeba od zkušeného a renomovaného právníka. Ale na výtvarném kroužku? To vás to minimálně překvapí. I když možná jen trošičku. Máte doma přece Aspergera.

19.10.2017 v 7:32 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 149 | Diskuse

Helena Vlachová

Ekonomika roste, ceny potravin též

Je hezké slyšet, že se ekonomice daří, je hezké od politiků slyšet slova o tom, když bohatne země, bohatnou i občané. Dlužno dodat, kteří občané.

19.10.2017 v 6:10 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 392 | Diskuse

Jarka Jarvis

In vino veritas

Je to zdraví prospěšné, kalné jako Botič, blahodárně to působí na nervovou soustavu a činnost srdce, chutná to líp než projímadlo, a dostane se to jenom v určitém ročním období. Co je to?

19.10.2017 v 3:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Renata Prokešová

Šitím za ekologii

Zvolna šlápnu na pedál šicího stroje. Nová mašinka se tiše rozjede. Pravidelné cvakání, steh je jeden jako druhý. Pomalu posouvám látku a koukám, jak se mi střih kabátu mění pod rukama ... A sakra ...

18.10.2017 v 22:36 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 130 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Jak nalejt stádu sliby do hlavy...

...tak jsem si o víkendu udělala čas, abych se podívala do obálky s kandidáty blížících se voleb. No, a jestli si někdo myslí, že se ze mě stala uvědomělá občanka, tak to ani omylem!

18.10.2017 v 20:20 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 333 | Diskuse
Počet článků 36 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1114

Ani novinář a ani spisovatel, ale člověk co ho psaní baví a potrpí si na to, že bere vážné věci převážně nevážně. Za vzor si beru přesné a zaručeně pravdivé zprávy Rádia Jerevan.



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.